Dlaczego trzeba prać biustonosz?
Biustonosz nosimy pod ubraniami, więc wiele kobiet nie widzi potrzeby dbania o jego czystość. To błąd! Zobaczcie, co się dzieje, jeżeli nie pierzemy tej części garderoby.
No cóż, nie wszyscy lubimy robić pranie i zazwyczaj mamy swoje własne dziwne procedury, które pozwalają nam unikać tej czynności. Wydawać by się mogło, że jeżeli biustonosza nie widać i jest “chroniony” przez inne ubrania, to nie trzeba dbać o jego regularne czyszczenie. Otóż nie. Trzeba pamiętać, że jest to część garderoby, która znajduje się najbliżej naszego ciała. Mary Begovic Johnson w rozmowie z serwisem BuzzFeed mówiła, że biustonosza nie należy nosić więcej niż 5 razy – po tym czasie należy go uprać.
Oto co się może przydarzyć, kiedy za rzadko pierzemy biustonosz:
1. Skupisko zanieczyszczeń
Bakterie, olej, brud, balsam, drobnoustroje, drożdże, grzyby – to tylko niektóre “dodatki” do biustonosza, które się w nim gromadzą, kiedy nie dbamy o jego czyszczenie.
2. Nieprzyjemny zapach
Wszystko, co nie jest odpowiednio często myte, zaczyna po prostu śmierdzieć. Biustonosz nie należy do wyjątków. Choćbyśmy wylały na niego buteleczkę perfum, to i tak nic nie pomoże. Nie ma znaczenia także fakt, że znajduje się po ubraniami. Jego woń czasem się ulatnia spod nich. Brzmi obrzydliwie? Tak, ale się zdarza.
3. Odbarwienia biustonosza
Chyba nikt nie wyobraża sobie dnia bez antyperspirantu, jednak kiedy przez kilka dni odkłada się na bieliźnie, powoduje powstawanie żółtych plam. Podobnie jest z osadzającym się potem i brudem tworzącym przebarwienia, które potem ciężko usunąć.
4. Trądzik, wysypki i infekcje
Tak, to nie żart. Wystąpienie trądziku jest najbardziej prawdopodobne, jeżeli ćwiczycie w sportowym staniku. Przepocona bielizna jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się trądziku na ciele Dlaczego? Po pierwsze znajduje się na nim wiele bakterii, a w miarę poruszania się, powstaje tarcie o skórę, a trądzik i inne zmiany skórne pojawiają się tam, gdzie jest ciepło, wilgotno, a skóra jest pozbawiona odpowiedniej bariery przed bakteriami.
5. Zapalenie sutków
Zbyt mały biustonosz, który ociera o sutki, plus skupisko bakterii na nim, to źródło bolesnej choroby, jaką jest zakażenie brodawki.
Po co się męczyć? Biegnij wrzucić swój biustonosz do pralki!
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jak obniżyć wysoki poziom kreatyniny oraz wyjaśniamy skąd biorą się mdłości przed okresem.