Czy akupunktura jest skuteczna i bezpieczna?

Czy akupunktura jest skuteczna i bezpieczna?

Co to jest akupunktura?

Leczenie za pomocą igieł jest znane od tysięcy lat, jednak wokół akupunktury wciąż krąży wiele mitów. Leczy różne dolegliwości, ale czy wszystkie? Zobacz, jak działa terapia igłami i sprawdź, czy możesz ją stosować.

Akupunktura leczy choroby, ale jest też doskonałym sposobem na leczenie objawów, które chorobom towarzyszą. Pochodzi ze starożytnej sztuki medycyny chińskiej i opiera się na teorii istnienia dwóch przeciwstawnych energii Yang i Yin, które wspólnie tworzą energię życia, czyli Qi. 4000 lat p.n.e. w Chinach leczono ludzi, nakłuwając ciało za pomocą odłamków skał.

W głowach wielu osób, myślących o akupunkturze kształtuje się zasadnicze pytanie: czy to boli? Jeśli akupunktura jest wykonywana przez specjalistę z właściwym wykształceniem i doświadczeniem – nie boli. Zabiegi są wykonywane igłami jednorazowymi, co powoduje, że są bezpieczne i bezbolesne.

Aby udowodnić, że akupunktura nie działa na zasadzie placebo i skutecznie uśmierza ból, eksperci przeprowadzili szereg badań. Kliniczne eksperymenty, podczas których użyto sztucznych igieł, których końcówka chowa się do środka i nie przebija skóry, wykazały, że akupunktura leczy chroniczne bóle kręgosłupa i jest skuteczniejsza niż inne rodzaje terapii, którym pacjenci biorący udział w eksperymencie byli poddani.

Jak działa akupunktura?

Jeżeli przekręcana igła jest wbita we właściwym miejscu, uwalnia przepływ adenozyny, czyli związku chemicznego, który dociera do receptorów na neuronach transmitujących ból. Działa tak dlatego, że nasz organizm jest pod wpływem stresu wywołanego przez uszkodzenie ciała, czyli przebicie skóry.

Aktualnie akupunktura przeżywa swój renesans. Za pomocą igieł nie da się wyleczyć wszystkich chorób. Nakłuwanie okazało się nieskuteczne przy problemach z zaawansowanym nadciśnieniem, niedosłuchem związanym z uszkodzeniem ucha środkowego, nerwicy natręctw i chorób psychicznych np. schizofrenii.

Wskazania akupunktury

Jest fantastycznym sposobem na pozbycie się wszelkiego rodzaju bólu w szczególności kręgosłupa, stawów i głowy, nudności i wymiotów oraz zawrotów głowy. Specjaliści polecają akupunkturę jako terapię leczącą bezsenność. Poza tym akupunktura leczy również choroby układu oddechowego, pokarmowego, układu krążenia, narządu ruchu, niedowłady i depresję.

Czy akupunktura może być niebezpieczna?

Akupunktura może być również niebezpieczna. Nie poleca się tego typu zabiegów osobom z zaburzeniami krwi, przyjmujących leki rozrzedzające krew, złośliwą chorobą nowotworową i kobietom ciąży. Podczas nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu igła może pęknąć i uszkodzić narządy wewnętrzne. Może powodować również krwawienie, zasinienie i podrażnienie skóry. Przed wizytą u osoby, która wykonuje akupunkturę należy upewnić się, czy igły są sterylne. Odnotowano przypadki, gdzie doszło do zapadnięcia się płuca, ponieważ igła została wbita zbyt głęboko. Takie wypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko. Jeżeli decydujesz się na akupunkturę pamiętaj, aby wybrać lekarza z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Akupunktury.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jak obniżyć wysoką kreatyninę oraz wyjaśniamy skąd biorą się mdłości przed okresem.

1 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać