Brązowe plamy na dłoniach – jak się ich pozbyć?

Brązowe plamy na dłoniach – jak się ich pozbyć?

Plamy na dłoniach w kolorze brązowym – jak je usunąć?

Plamy na dłoniach o charakterystycznym brązowo-rdzawym kolorze są problemem, z którym zazwyczaj zmagają się kobiety w wieku dojrzałym. Są to przebarwienia, nazywane również plamami starczymi, plamami wątrobowymi lub plamami pigmentacyjnymi, stanowiące defekt kosmetyczny. Skąd się zatem biorą? Jak z nimi walczyć i czy należy się ich obawiać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Gdzie i u kogo pojawiają się plamy starcze na skórze?

Plamy starcze w kolorze brązowym najczęściej pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni, a w niektórych przypadkach mogą wystąpić również na twarzy, dekolcie i ramionach. I choć ich nazwa może mylnie sugerować, że dotyczą jedynie osób starszych, to zdarzają się przypadki, gdy pojawiają się również u osób poniżej 50 roku życia.

Jakie są przyczyny powstawania brązowych plamek na dłoniach?

W dużym skrócie mówiąc, brązowe plamki na dłoniach to efekt wieloletniego działania słońca na skórę. Te powstają również w skutek zażywania leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi oraz preparatów moczopędnych. Są to bowiem produkty powodujące, że skóra jest jeszcze bardziej podatna na promienie słoneczne, w efekcie czego łatwiej powstają przebarwienia.

Niekiedy brązowe plamy na dłoniach są wynikiem wahań hormonalnych, dlatego mogą pojawiać się również u kobiet w ciąży. Dzieje się tak w wyniku nadmiernej produkcji estrogenu, który zwiększa intensywność pracy komórek produkujących melaninę, czyli grupę pigmentów odpowiadających za pigmentację ciała.

Jak zapobiegać powstawaniu brązowych plamek na rękach?

Najlepszym sposobem zapobiegającym powstawaniu plam wątrobowych jest stosowanie kremów z filtrami podczas ekspozycji skóry na słońce. Kolejnym elementem mającym wpływ na prawidłową pigmentację skóry, jest odpowiednia ilość beta-karotenu w codziennym jadłospisie. Ten powoduje, że skóra staje się bardziej odporna na działanie słońca, a tym samym uniemożliwia powstawanie brązowych plam.

Czy rdzawe plamy na dłoniach są groźne?

Brązowe plamki występujące na dłoniach nie są groźne, choć ich pojawienie powinniśmy skonsultować z lekarzem. Dlaczego? Ponieważ tak jak wspomnieliśmy, przyczyny ich powstawania mogą być różne. Może być to zarówno wspomniana wcześniej nadmierna ekspozycja na promienie UV, wahania hormonalne, jak i stosowanie niektórych leków, a niekiedy może być to również symptom zmian nowotworowych.

Jak wyleczyć brązowe plamki na dłoniach?

Niestety plam wątrobowych nie da się całkowicie wyleczyć, choć można sprawić, aby były mniej widoczne. W tym celu możemy skorzystać między innymi z zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą nieco zamaskować problem. Doskonale sprawdzają się tu zabiegi krioterapii, fototerapii i laseroterapii, które skutecznie zmniejszą ich widoczność. Najlepiej jednak skonsultować powstałą przypadłość z dermatologiem, który po obejrzeniu zmian, dobierze najskuteczniejszą metodę ich usuwania.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy czy hybryda niszczy paznokcie oraz przedstawiamy modne fryzury dla blondynek.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać
Beology
Czytaj

Nadchodzi BEOLOGY! Innowacja!

Na rynku już dostępne są nowe serie do pielęgnacji włosów – Shwarzkopf Beology! Beology Shwarzkopf Beology to nowe…