W jaki sposób stosować olejek jaśminowy?
Jaśmin charakteryzuje się mocnym, słodkawym zapachem. To właśnie z jego kwiatów na wskutek ekstrakcji pozyskuje się drogocenny olejek jaśminowy. Jest to preparat znany ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych, który jest z powodzeniem wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce. Ten wyróżnia się niezwykle intensywnym aromatem, utrzymującym się na skórze nawet do kilku godzin od momentu zastosowania, a to nie koniec jego zalet! Olejek jaśminowy może bowiem poprawić kondycję cery, włosów i wiele innych! W jaki więc sposób go wykorzystać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Jakie właściwości lecznicze ma olejek jaśminowy?
Olejek jaśminowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Jego intensywny, słodki aromat pobudza organizm do wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. To powoduje, że jest to świetny środek wspomagający walkę z depresją. Co więcej, jego używanie pozwala zredukować poziom stresu oraz zahamować wybuchy agresji. Kolejną zaletą jego stosowania są właściwości antyseptyczne. Olejek jaśminowy skutecznie dezynfekuje skórę, a oprócz tego działa kojąco i nawilżająco, przez co sprawdzi się zwłaszcza w leczeniu stanów zapalnych. Dodatkowo, olejek jaśminowy udrażnia drogi oddechowe, co pozwala na wyeliminowanie problemów z chrapaniem, a tym samym jest to doskonały preparat umożliwiający poprawę jakości snu. Z jego właściwości mogą skorzystać również kobiety zmagające się z przedwczesną menopauzą oraz bolesnymi i nieregularnymi miesiączkami. Jest to bowiem środek, który skutecznie uśmierza ból oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Dzieje się tak na wskutek wyrównania poziomu hormonów w organizmie, co dodatkowo niweluje wahania nastroju, znużenie, nudności oraz przewlekłe zmęczenie.
Olejek jaśminowy – zastosowanie
Zapach jaśminu działa przeciwskurczowo i wywołuje uczucie relaksu. Powoduje to, że olejek jest z powodzeniem stosowany w przypadku dolegliwości takich jak jak duszności, udar, kaszel oraz astma. Dodatkowo, olejek jaśminowy zawiera aldehyd benzoesowy oraz benzoesan benzylu, dzięki czemu ma właściwości przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. To właśnie dlatego stosuje się go na rany, aby zapobiec tężcowi. Co więcej, można wykorzystać go w formie środka przeciwbólowego. Olejek jaśminowy skutecznie łagodzi bóle brzucha i jelit, a do tego koi dolegliwości bólowe związane z zapaleniem dny moczanowej oraz stawów. Kolejnym jego zastosowaniem jest łagodzenie bólu podczas porodów oraz ułatwienie przeprowadzenia akcji porodowej, za sprawą wzmocnienia skuteczności skurczy oraz ułatwienia wyjścia dziecku na świat.
Olejek jaśminowy na włosy
Olejek jaśminowy znany jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych. Jego stosowanie ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję włosów oraz skórę głowy. Do jego jego największych zalet możemy zaliczyć działanie nawilżające i antyseptyczne, a oprócz tego właściwości neutralizujące podrażnienia i ograniczające nadprodukcję sebum. Jest to więc środek, który skutecznie zapobiega powstawaniu łupieżu oraz chroni skórę głowy przez podrażnieniami. Co więcej, używanie olejku jaśminowego wygładza włosy oraz nadaje im miękkości. Po jego zastosowaniu końcówki nie elektryzują się i nie puszą, a dodatkowo szybciej rosną.
Jak stosować olejek jaśminowy na włosy?
W jaki sposób stosować olejek jaśminowy na włosy, tak aby pielęgnacja przyniosła zamierzone efekty? Wystarczy kilka kropli preparatu rozetrzeć w dłoniach, następnie delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić do wchłonięcia na 50-60 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, włosy należy dokładnie umyć szamponem. Efektem takiego zabiegu będą gładsze i bardziej lśniące końcówki.
Olejek jaśminowy do twarzy
Olejek jaśminowy sprawdzi się również jako element pielęgnacji twarzy. Jego stosowanie pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz łagodzi zaczerwienienia. Co więcej, właściwości jaśminu są wykorzystywane do niwelowania rozstępów, zwalczaniu atopowego zapalenia skóry oraz leczeniu egzemy. Dodatkowo, ten dobroczynny preparat poprawia elastyczność i sprężystość skóry, a oprócz tego przywraca jej blask.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy domowe sposoby na suche dłonie oraz podpowiadamy jak nakładać korektor pod oczy, aby był trwalszy.