Jakie ogrodzenie wybrać – ogrodzenia nowoczesne i tradycyjne

Jakie ogrodzenie wybrać - ogrodzenia nowoczesne i tradycyjne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Każdy kto choć raz remontował lub urządzał wnętrze, niejednokrotnie stawał przed dylematem na temat rozmaitych struktur, kolorów czy kształtów. Nie inaczej bywa w kwestii wyboru ogrodzenia. Ostateczna decyzja dotycząca otoczenia domu powinna być uzupełnieniem jego architektury. Znaczenie ma zatem bryła budynku, kolor jego elewacji a także aranżacja terenów zielonych, aby wszystko tworzyło spójną całość. Warto jednak pamiętać, że istotne są nie tylko aspekty estetyczne ale także praktyczne, jak trwałość materiału, z którego wykonany jest dany model ogrodzenia, jego bezpieczeństwo, czy też komfort poczucia prywatności jaki daje właścicielom posesji.

Ogrodzenie nowoczesne czy tradycyjne

Wystarczy urządzić sobie krótki spacer lub przejażdżkę po niedużym osiedlu czy miejscowości, aby przyjrzeć się zupełnie skrajnym nieraz stylom. Tam, gdzie jeden z sąsiadów swobodnie zagląda zza klasycznych przęseł kutego ogrodzenia, drugi pozostaje bardziej anonimowy skrywając się za masywnymi stalowymi panelami. Oczywiście nie jest to regułą, a przekrój możliwości jest obecnie znacznie większy niż na powyższym przykładzie, ale tak właśnie można zobrazować dzisiejszą różnorodność na niewielkim gruncie. Ostateczny wybór pomiędzy stylami zwykle znajduje swoje potwierdzenie w zetknięciu z architekturą budynku i jego dalszym otoczeniem. To właśnie okolica, w jakiej mieści się posiadłość bywa często determinantą tej decyzji. Tak jak w przypadku dużego poziomu hałasu i zanieczyszczeń możemy wybrać modele bardziej nowoczesne i szczelne, tak chcąc podziwiać piękno zielonej, spokojnej okolicy możemy zdecydować się na wariant delikatny, wręcz ażurowy. W obu opcjach możemy wybierać w podobnych surowcach, takich jak metal, drewno, aluminium, beton czy kamień. Tym, co rożni ogrodzenia nowoczesne od tradycyjnych jest niewątpliwie wizualny odbiór, ale także techniki, jakimi są tworzone. W ogrodzeniach nowej generacji często łączy się ze sobą materiały, przy czym możemy wybierać w całej palecie barw i struktur.

Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe – ogrodzenia panelowe

Jeszcze niedawno ogrodzenia panelowe kojarzyły się głównie z otoczeniem przemysłowym. Dziś są wizytówką znacznej części nowoczesnych posiadłości, nie tylko ze względu na ich minimalistyczną estetykę, ale i trwałość. W większości są wykonywane z aluminium, które charakteryzuje się zarówno wysoką plastycznością, jak i uniwersalnością. Aluminiowe panele możemy bowiem zakupić w szerokiej gamie kolorystycznej, tak, by ogrodzenie idealnie komponowało się z bryłą budynku. Warto wspomnieć, że malowanie proszkowe zabezpiecza je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i korozją, co pozwala cieszyć się przez lata znakomitą kondycją wizualną. W razie uszkodzenia części przęseł w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, bezproblemowo można zamówić nowe i zamocować je samodzielnie, z uwagi na ich lekkość i łatwość montażu.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe – ogrodzenia palisadowe

Podobnie jak aluminiowe ogrodzenia panelowe, także i ten rodzaj konstrukcji cieszy się coraz większą popularnością. Analogicznie zakupić je można w formie gotowych modułów. To, czym się różnią, to niewątpliwie surowiec, z którego są produkowane. Jako, że stal jest zdecydowanie cięższa, tutaj montaż wymaga większych nakładów sił i z reguły realizowany jest rękoma specjalistów. Jako ich atut należy wymienić znakomitą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przy gęstym ułożeniu elementów, ich masywność zdecydowanie przemawia na korzyść w zetknięciu z ewentualnymi aktami wandalizmu, czy próbami kradzieży. Poza aspektami praktycznymi, warto wspomnieć także o estetycznych – ogrodzenia palisadowe możemy bowiem zamówić zarówno w konfiguracji wertykalnej, jak i horyzontalnej.

Ogrodzenia tradycyjne

Rosnąca popularność innowacyjnych projektów, nie umniejsza powszechności zastosowania tych tradycyjnych, znanych od lat. Wokół większości klasycznych domów nadal możemy zobaczyć kute konstrukcje uwieńczone łukami czy rozetami, a nierzadko także drewniane płoty. Poza imponującymi ofertami na rynku, szeroka dostępność inspiracji architektonicznych stanowi ogromne ułatwienie w wyborze odpowiedniego ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, by stosować się do wspomnianej już zasady – spójności z aranżacją posiadłości i jej otoczeniem.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi przedstawiamy inspiracje na ogród z altaną oraz podpowiadamy jakie rolety wysłać.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać
wnetrze domu
Czytaj

Jak projektować wnętrza na czasie?

Urządzanie wymarzonego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Często chcemy pogodzić ze sobą zbyt wiele różniących się od siebie…
izolacja dachu
Czytaj

Dach płaski z odpowiednią izolacją

Kryteria dotyczące oszczędności i ekologii coraz częściej mają największe znaczenie przy wyborze technologii budowlanych oraz rozwiązań dla domu.…