Mdłości przed okresem – co oznaczają nudności przed miesiączką?

Mdłości przed okresem - co oznaczają nudności przed miesiączką?

Czy mdłości przed okresem są normalne?

Mdłości przed okresem to typowy, choć nieco rzadszy objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego, na który skarży się wiele kobiet. Nudnością mogą towarzyszyć również inne problemy związane z układem trawiennym, takie jak problemy gastryczne, wymioty, zaparcia oraz zachcianki jedzeniowe. Kiedy więc mdłości powinny powodować niepokój? Czy nudności przed okresem mogą oznaczać ciążę? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Mdłości przed okresem – przyczyny

Główną przyczyną mdłości przed okresem jest PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Cierpi na niego niemal 50% kobiet, a jego nieprzyjemne symptomy mogą być odczuwalne już na 10 dni przed rozpoczęciem menstruacji. Są one związane ze zmianami hormonalnymi oraz zmianami w stężeniach neuroprzekaźników, w związku z czym nie można ich leczyć przyczynowo. W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego możliwa jest jedynie terapia objawowa, łagodząca przykre dolegliwości, do których zaliczamy jeszcze takie objawy, jak:

  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • wahania nastroju,
  • tkliwość piersi,
  • wzmożony apetyt.

Warto również wspomnieć, że objawy PMS, w tym wspomniane nudności, ulegają nasileniu w wyniku niedoborów żywieniowych, cukrzycy, chorób tarczycy oraz zespołu policystycznych jajników. Dodatkowo, jeżeli objawy są wyjątkowo dokuczliwe, a jednocześnie występne obfite krwawienie, należy skonsultować się z ginekologiem, aby rozważyć endometriozę jako przyczynę problemu.

Mdłości przed okresem — czy ciąża może być ich przyczyną?

W związku z tym, że nudności przed okresem mogą pojawić się nawet kilkanaście dni przed rozpoczęciem menstruacji, wiele kobiet zastanawia się, czy mogą zwiastować ciążę. Tak, więc tuż obok wahań nastroju, bólu brzucha i głowy jest to jeden z symptomów napięcia przedmiesiączkowego, co oznacza, że nie powinniśmy się martwić. Mdłości zwiastujące ciążę, pojawiają się dopiero w okolicach 2 i 3 miesiąca od momentu poczęcia. Jeżeli jednak chcemy mieć absolutną pewność, warto zrobić test ciążowy, który kupimy w każdej drogerii i aptece.

Mdłości przed okresem i ból głowy

Ból głowy to jeden z najczęstszych objawów napięcia przedmiesiączkowego. Niekiedy jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, co oznacza, że cierpimy na migrenę menstruacyjną. Taki ból objawia się pulsowaniem, narastaniem i najczęściej odczuwamy go w okolicach skroni. Dodatkowo, oprócz mdłości i bólu głowy może towarzyszyć światłowstręt oraz wrażliwość na dźwięki, kolory i zapachy, a także problemy z widzeniem i drętwienie ciała.

Migreny menstruacyjne najczęściej pojawiają się kilka dni przed okresem lub na samym początku cyklu. Ich ból można złagodzić niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi dostępnymi w aptekach, kojącymi okładami oraz ziołowymi balsamami. Jeżeli jednak żadna z metod nie przynosi efektów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania silniejszych preparatów.

Jak radzić sobie z mdłościami przed okresem?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą na złagodzenie mdłości przed okresem jest zachowanie lekkostrawnej diety oraz rezygnacja z nadmiaru soli, cukru, a także kofeiny i alkoholu. Całe menu powinno opierać się na lekkostrawnych i pożywnych posiłkach, które dostarczą niezbędną ilość mikroelementów i makroelementów. Istotne jest również ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie ze smażonego jedzenia — w jego miejsce niech pojawią się posiłki gotowane lub pieczone w piekarniku. Dodatkowo, aby złagodzić PMS najlepiej w codziennym jadłospisie maksymalnie ograniczyć żywność wysokoprzetworzoną oraz należy zadbać o odpowiednią suplementację, ze względu na to, że mdłości może nasilać niedobór:

  • witaminy B1, którą znajdziemy w wieprzowinie, pistacjach, orzechach arachidowych, otrębach pszennych;
  • witaminy B2, którą znajdziemy w wędlinach drobiowych, roślinach strączkowych, wątróbce, produktach zbożowych, mleku;
  • magnezu, który znajdziemy w orzechach, czekoladzie, warzywach strączkowych, otrębach pszennych, kukurydzy, bananach.

W leczeniu mdłości przed okresem zbawienne mogą okazać się także zioła. Picie naparu z mięty, imbiru i rumianku może skutecznie łagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Pamiętajmy jednak, aby w przypadku szczególnie niepokojących objawów jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy czy akupunktura jest bezpieczna oraz wyjaśniamy dlaczego warto prać biustonosz.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać
Czytaj

Zadbaj o swoją łechtaczkę

Clitoroplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmniejszenie rozmiaru i/lub poprawa wyglądu łechtaczki. Zabieg wykonywany jest z miejscowym…