Sztywne i szorstkie włosy – jak poprawić ich kondycję?

Sztywne i szorstkie włosy - jak poprawić ich kondycję?

Jak poprawić kondycję szorstkich i sztywnych włosów?

Szorstkie i sztywne włosy to problem, który w dzisiejszych czasach dotyka znacznej części osób. Dzieje się tak na skutek agresywnej stylizacji, nieprawidłowej pielęgnacji, spożywaniu produktów ubogich w składniki mineralne oraz narażaniu kosmyków na negatywnie wpływające czynniki zewnętrzne. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o ich kondycję i wdrożyć świadome rytuały pielęgnacyjne, które je zmiękczą, wygładzą i nawilżą, tak aby fryzura wyglądała zdrowo i pięknie. Jak zatem to zrobić? Jak zadbać o sztywne i szorstkie włosy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Szorstkie, sztywne włosy – objawy

Jak poprawić kondycję sztywnych i szorstkich włosów? Na początek dobrym pomysłem jest poznanie objawów, które mogą świadczyć o tym, że kosmyki potrzebują szczególnej pielęgnacji. Suche, sztywne i szorstkie włosy najczęściej:

 • są matowe,
 • są pozbawione blasku,
 • plączą się,
 • są problematyczne w rozczesywaniu,
 • są napuszone,
 • są trudne w stylizacji.

Warto jednak wiedzieć, że włosy mogą sztywnieć także po umyciu w twardej wodzie. Niekiedy przyczyną ich gorszej kondycji są również źle dobrane kosmetyki, zbyt częste korzystanie z urządzeń do stylizacji, nieprawidłowa dieta lub narażanie ich na negatywnie wpływające czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne oraz kąpiele w słonej wodzie. Z problemem szorstkości zmagają się też osoby, których włosy są gęste lub naturalnie kręcone. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jest wiele sposobów umożliwiających poprawę ich kondycji, a część z nich można z powodzeniem wykorzystać w domowym zaciszu!

Jak nawilżyć szorstkie i sztywne włosy?

Na początek warto zapobiec wysuszaniu kosmyków, które przesuszone mogą stać się szorstkie i sztywne. W tym celu dobrym pomysłem jest odzwyczajenie ich od zbyt częstego mycia. Jeżeli więc do tej pory robiliśmy to codziennie, musimy ograniczyć tę czynność i zacząć myć włosy co drugi dzień. Kolejnym krokiem jest rzadsze korzystanie z urządzeń do stylizacji. Gdy jednak nie wyobrażamy sobie modelowania bez wykorzystania suszarki, wybierzmy taką, która zapewnia pielęgnację jonową – naładowane ujemnie jony zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, czy sprzęt jest wyposażony w czujnik regulacji temperatury i nadmuchu, który dostosowuje suszenie do indywidualnych potrzeb włosów.

Szorstkie włosy – jak je zmiękczyć?

Jak pielęgnować szorstkie i sztywne włosy? Odpowiednio dobrane kosmetyki, starannie wyselekcjonowane zabiegi fryzjerskie oraz dieta bogata w składniki mineralne to jedne z najważniejszych czynników wpływających na ich zdrowie. Jeżeli więc ich kondycja zauważalnie się pogorszyła, należy o nie zadbać. W tym celu powinniśmy:

 • Poprawić codzienny jadłospis – to co spożywamy na co dzień ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Pamiętajmy więc o jedzeniu dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów z pełnego ziarna.
 • Zadbać o odpowiednie nawodnienie – zbyt mała ilość spożywanych płynów wpływa negatywnie zarówno na cerę, jak i kosmyki, dlatego warto wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.
 • Używać nawilżających szamponów i odżywek – nawilżenie kosmyków to jedna z podstaw walki z szorstkimi i sztywnymi włosami, dlatego warto regularnie stosować preparaty o właściwościach nawilżających.
 • Robić olejowanie – przynajmniej raz w tygodniu warto sięgnąć po olej arganowy, olej makadamia lub olej z orzechów włoskich, następnie zaaplikować na włosy i pozostawić na minimum godzinę zakrywając głowę ręcznikiem.
 • Unikać korzystania z suszarki, lokówki i prostownicy.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jakie fryzury postarzają oraz przedstawiamy fryzury z długich włosów.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać