Sztywne i szorstkie włosy – jak poprawić ich kondycję?

Sztywne i szorstkie włosy - jak poprawić ich kondycję?

Jak poprawić kondycję szorstkich i sztywnych włosów?

Szorstkie i sztywne włosy to problem, który w dzisiejszych czasach dotyka znacznej części osób. Dzieje się tak na skutek agresywnej stylizacji, nieprawidłowej pielęgnacji, spożywaniu produktów ubogich w składniki mineralne oraz narażaniu kosmyków na negatywnie wpływające czynniki zewnętrzne. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o ich kondycję i wdrożyć świadome rytuały pielęgnacyjne, które je zmiękczą, wygładzą i nawilżą, tak aby fryzura wyglądała zdrowo i pięknie. Jak zatem to zrobić? Jak zadbać o sztywne i szorstkie włosy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Szorstkie, sztywne włosy – objawy

Jak poprawić kondycję sztywnych i szorstkich włosów? Na początek dobrym pomysłem jest poznanie objawów, które mogą świadczyć o tym, że kosmyki potrzebują szczególnej pielęgnacji. Suche, sztywne i szorstkie włosy najczęściej:

 • są matowe,
 • są pozbawione blasku,
 • plączą się,
 • są problematyczne w rozczesywaniu,
 • są napuszone,
 • są trudne w stylizacji.

Warto jednak wiedzieć, że włosy mogą sztywnieć także po umyciu w twardej wodzie. Niekiedy przyczyną ich gorszej kondycji są również źle dobrane kosmetyki, zbyt częste korzystanie z urządzeń do stylizacji, nieprawidłowa dieta lub narażanie ich na negatywnie wpływające czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne oraz kąpiele w słonej wodzie. Z problemem szorstkości zmagają się też osoby, których włosy są gęste lub naturalnie kręcone. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jest wiele sposobów umożliwiających poprawę ich kondycji, a część z nich można z powodzeniem wykorzystać w domowym zaciszu!

Jak nawilżyć szorstkie i sztywne włosy?

Na początek warto zapobiec wysuszaniu kosmyków, które przesuszone mogą stać się szorstkie i sztywne. W tym celu dobrym pomysłem jest odzwyczajenie ich od zbyt częstego mycia. Jeżeli więc do tej pory robiliśmy to codziennie, musimy ograniczyć tę czynność i zacząć myć włosy co drugi dzień. Kolejnym krokiem jest rzadsze korzystanie z urządzeń do stylizacji. Gdy jednak nie wyobrażamy sobie modelowania bez wykorzystania suszarki, wybierzmy taką, która zapewnia pielęgnację jonową – naładowane ujemnie jony zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, czy sprzęt jest wyposażony w czujnik regulacji temperatury i nadmuchu, który dostosowuje suszenie do indywidualnych potrzeb włosów.

Szorstkie włosy – jak je zmiękczyć?

Jak pielęgnować szorstkie i sztywne włosy? Odpowiednio dobrane kosmetyki, starannie wyselekcjonowane zabiegi fryzjerskie oraz dieta bogata w składniki mineralne to jedne z najważniejszych czynników wpływających na ich zdrowie. Jeżeli więc ich kondycja zauważalnie się pogorszyła, należy o nie zadbać. W tym celu powinniśmy:

 • Poprawić codzienny jadłospis – to co spożywamy na co dzień ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Pamiętajmy więc o jedzeniu dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów z pełnego ziarna.
 • Zadbać o odpowiednie nawodnienie – zbyt mała ilość spożywanych płynów wpływa negatywnie zarówno na cerę, jak i kosmyki, dlatego warto wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.
 • Używać nawilżających szamponów i odżywek – nawilżenie kosmyków to jedna z podstaw walki z szorstkimi i sztywnymi włosami, dlatego warto regularnie stosować preparaty o właściwościach nawilżających.
 • Robić olejowanie – przynajmniej raz w tygodniu warto sięgnąć po olej arganowy, olej makadamia lub olej z orzechów włoskich, następnie zaaplikować na włosy i pozostawić na minimum godzinę zakrywając głowę ręcznikiem.
 • Unikać korzystania z suszarki, lokówki i prostownicy.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jakie fryzury postarzają oraz przedstawiamy fryzury z długich włosów.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać
wzmocnienie wlosow
Czytaj

Jak wzmocnić włosy jesienią?

Jesień nie sprzyja dobrej kondycji włosów. Po pierwsze, nie zawsze są one odpowiednio zregenerowane po letniej ekspozycji na…