Łazienka i toaleta – razem czy osobno?

toaleta w lazience

Z pewnością jest to rzecz gustu, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak ilość domowników, częstotliwość odwiedzania przez gości, a także przyzwyczajenia, no i najważniejsze – możliwości powierzchniowe.

Dyskusja na temat tego, czy toaleta powinna być w łazience, czy też poza nią trwa od lat. Trudno jednoznacznie opowiedzieć się za którąś z opcji, gdyż za i przeciw jest wiele aspektów, które powinny zostać przeanalizowane. Są to wielkość łazienki, ilość osób zamieszkujących w danym lokalu czy wreszcie gust i indywidualne preferencje użytkowników.

Z pewnością

Łazienka, w której toaleta jest osobnym pomieszczeniem jest bardziej intymna, a wiele osób wskazuje na większą higieniczność. Dodatkowym plusem jest fakt, że z obu pomieszczeń można korzystać jednocześnie, co sprawdza się zwłaszcza w domach, w których mieszka wielu domowników. Łazienka, w której nie ma toalety z pewnością będzie wydawać się przestronniejsza. Daje to większą swobodę jej aranżacji. W takim wnętrzu zdecydowanie przyjemniej będzie wziąć prysznic, czy też relaksującą kąpiel w wannie.

„Tutaj nie ma jednego, sprawdzonego i najlepszego rozwiązania. Wszystko bowiem jest zależne przede wszystkim od naszych preferencji, wielkości jak i ustawności łazienki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bardzo często- szczególnie w budownictwie wielorodzinnym- minusem osobnego pomieszczenia z WC jest fakt, że jest ono bardzo małe, a więc nieustawne i mało komfortowe. W przypadku toalety w łazience uciążliwym może być niemiły zapach, który może skutecznie zepsuć przyjemność kąpieli. Oczywiście najlepszym i idealnym rozwiązaniem- ale dedykowanym domkom jednorodzinnym są dwie niezależne od siebie łazienki lub jedna łazienka i niezależne WC.” – podkreśla Małgorzata Hulisz- Kierownik Marketingu SANPLAST SA.

Decydując się na opcję z osobną toaletą warto pamiętać, aby znalazło się w niej miejsce na chociażby małą umywalkę. Jest to zdecydowanie bardziej praktyczne, niż udanie się do innego pomieszczenia, celem umycia rąk.

Zwolennicy łazienki z toaletą

Stawiają argumenty dotyczące wygody, gdyż w jednym miejscu można załatwić potrzeby toaletowe i kąpielowe. To rozwiązanie jest polecane zwłaszcza w niewielkich domach, czy mieszkaniach. Oddzielna łazienka i toaleta na małym metrażu, oznaczają że pomieszczenia te będą mało komfortowe. Wówczas warto także zastosować kabinę prysznicową, zamiast wanny, aby zaoszczędzić na powierzchni.

Często stosowane jest oddzielanie toalety małym murkiem od pozostałej części łazienki. Dzięki temu wydzieloną mamy intymną część, a wszystko znajduje się nadal w jednym pomieszczeniu.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać
wakacyjne mieszkanie
Czytaj

Mieszkanie jak wakacyjna wyprawa

Właścicielka pokazywanego dziś mieszkania mieszka w Olsztynie. Początkowo planowała urządzenie apartamentu z lokalną pracownią architektoniczną, ale ze względu na…