Rozwód z orzeczeniem o winie – jak to wygląda w praktyce? Kluczowe wskazówki

Rozwód z orzeczeniem o winie to coraz bardziej popularne zjawisko w polskich sądach, które ma na celu wskazanie winnego rozpadu małżeństwa. Sąd na podstawie zebranych dowodów oraz zeznań orzeka finalnie, czy wina zostaje przydzielona mężowi, czy też może żonie. Często rozwody z orzeczeniem o winie są udzielane na skutek zdrady jednego z małżonków, chociaż przyczyny rozpadu związku małżeńskiego mogą być bardzo zróżnicowane.

Rozwód z orzeczeniem o winie – co trzeba wiedzieć na ten temat i jak to wygląda od środka?

Rozwód z orzeczeniem o winie nie może się obyć bez przeprowadzenia rzetelnego i kompleksowego postępowania sądowego. To właśnie podczas takiego postępowania swoje stanowisko przedstawiają mąż oraz żona (wraz z adwokatami), a na końcu sąd wskazuje, kto jest winny rozpadu analizowanego związku małżeńskiego. Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym jest wspomniana wyżej wina, ale można stwierdzić, że jest to takie działanie jednego z małżonków, które doprowadziło do tego, że pomiędzy małżonkami nie ma już żadnej więzi (np. zdrada).

Rozwody z orzeczeniem o winie – co może zrobić sąd i jakie są ku temu przesłanki?

Rozwody z orzeczeniem o winie są przyznawane na skutek zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego, do czego mogła doprowadzić m.in. zdrada jednego z małżonków. Może to być także długotrwała przemoc fizyczna lub psychiczna, alkoholizm, szantaż emocjonalny, itd. Cała sprawa musi być bardzo dokładnie zbadana, a sąd może podjąć 3 podstawowe decyzje:

  • przyznać rozwód z winy żony,
  • przyznać rozwód z winy męża,
  • przyznać rozwód z winy obu stron.

Biorąc pod lupę rozwód z orzeczeniem o winie, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że pomiędzy małżonkami nie może już występować żadna więź na linii fizycznej, uczuciowej oraz gospodarczej.

Co niesie za sobą rozwód z orzeczeniem o winie?

Nie da się ukryć, że rozwód z orzeczeniem o winie niesie za sobą rozmaite konsekwencje. W pierwszej kolejności wypadałoby wspomnieć o zakończeniu związku małżeńskiego pomiędzy współmałżonkami. Dodatkowo osoba, która nie zostanie uznana za winną rozpadu małżeństwa może się starać o przyznanie alimentów lub też znacznie korzystniejszy podział majątku. Nic dziwnego, że tak wiele osób walczy o swoje prawa przed sądem, ale aby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie trzeba mieć ku temu bardzo solidne dowody. Liczą się też wsparcie doświadczonego adwokata i wiarygodne zeznania świadków. Bardzo często rozwód z orzeczeniem o winie daje również wewnętrzną satysfakcję. Zwykle takie postępowanie trwa długimi miesiącami, więc małżonkowie muszą się uzbroić w cierpliwość.

Rozwód z orzeczeniem o winie – najpierw pozew i znalezienie adwokata

Decydując się na rozwód z orzeczeniem o winie najpierw trzeba zadbać o poprawne stworzenie pozwu rozwodowego. W tym celu warto udać się do wykwalifikowanego adwokata od spraw rozwodowych, który będzie reprezentował interesy małżonka przed sądem i pomoże mu uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. W pozwie należy zawrzeć następujące informacje:

  • uzasadnienie własnego stanowiska,
  • wskazanie pożądanego rozstrzygnięcia,
  • szczegółowe dane na temat okoliczności związanych z chęcią uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie (np. związane ze zdradą małżonka).

Do pozwu przydałoby się również dołączyć jakiś materiał dowodowy oraz odpis aktu małżeństwa. Pozew składa się natomiast do właściwego sądu okręgowego. Należy pamiętać o tym, że rozwód z orzeczeniem o winie nie musi wpłynąć na decyzje związane z opieką nad dzieckiem, ponieważ takie orzeczenia zapadają na skutek zbadania relacji na linii rodzic-dziecko, a osobiste relacje pomiędzy małżonkami schodzą w tym przypadku na drugi plan.

0 Shares:
Dodaj komentarz
Może Ci się spodobać